Pielęgnacja cery suchej – o czym trzeba pamiętać?

Czym charakteryzuje się sucha cera?

Sucha cera wydaje się trudna w pielęgnacji. Jest to mylne wrażenie. Owszem, trzeba wiedzieć, jak ją pielęgnować, aby nie nasilić charakterystycznych dla niej problemów. Nie są to jednak działania czasochłonne lub kosztowne.

Suchą cerę można rozpoznać po jej charakterystycznych cechach. Jest ona szorstka, szara i napięta. Często nadmiernie się łuszczy. Mogą pojawiać się też dodatkowe objawy. Są to: zaczerwienienie, świąd, pieczenie i skłonność do podrażnień.

Przyczyną suchej skóry są zaburzenia w wydzielaniu sebum. Jest go za mało, aby utrzymać naturalny płaszcz lipidowy. Skutkiem tego jest nadmierna utrata wody, a także zwiększona podatność na działanie różnych czynników zewnętrznych (np. temperaturę, składniki kosmetyków).

Sucha skóra może być uwarunkowana genetycznie. Jednak u niektórych osób ma ona charakter nabyty. Przyczyniają się do tego m.in. nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne lub nadmierna ekspozycja na światło słoneczne. Suchą skórę można również zaobserwować w niektórych chorobach przewlekłych.

Jakie kosmetyki stosować do cery suchej?

Do cery suchej należy stosować kosmetyki o działaniu nawilżającym. Dobrze jest wybierać dermokosmetyki, ponieważ zawierają substancje czynne pozwalające na odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Tym samym nie dochodzi do nadmiernej utraty wody. Są one dostępne w każdej aptece. Można też kupić tego typu kosmetyki online.

W kosmetykach do cery suchej nie powinno być:

  • alkoholu etylowego,
  • mydła,
  • sztucznych barwników.

Wszystkie te substancje dodatkowo wysuszają skórę.

Pielęgnacja cery suchej

Pielęgnacja cery suchej składa się z dwóch ważnych etapów:

  • oczyszczania,
  • nawilżania.

Raz w tygodniu zaleca się złuszczanie martwego naskórka. W tym celu należy użyć peelingu – najlepiej enzymatycznego, ponieważ nie powoduje on podrażnień. Warto też regularnie nakładać maseczki odżywcze lub nawilżające.

Jak dbać o cerę suchą?

W dbaniu o cerę suchą ważna jest również ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego należy używać kosmetyki zawierające filtr przeciwsłoneczny, a także zakrywać skórę ubraniem. Dobrze jest nosić tkaniny miękkie i naturalne, ponieważ nie powodują one podrażnień.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.