Uroda jest pojęciem dość mocno kontrowersyjnym, ponieważ każdy człowiek inaczej odbiera i odczuwa piękno czy zachwyt. Tak jak mężczyźni często prowadzą rozmowy czy wolą blondynki, brunetki, a może kobiety o włosach rudych, tak samo kobiety mogą zwracać uwagę na mężczyzn o wysokim wzroście lub przeciwnie – lubić tych niższych. Podobnych kryteriów jest dziesiątki, a jednoznacznej odpowiedzi nie ma i nie będzie nigdy. To co jest atrakcyjne dla jednej kategorii osób, wcale nie musi takim być dla drugiej i odwrotnie. Dlatego przyjmijmy hipotezę, że uroda to pojęcie względne.
Szukając słownikowej definicji urody odnajdujemy dość krótkie acz rzeczowe wyjaśnienie – są to zewnętrzne cechy człowieka, szczególnie regularne rysy twarzy. Inna definicja mówi, że uroda to zespół cech jakiejś rzeczy lub zjawiska, które budzą zachwyt.
Bez względu na jakąkolwiek definicję i to czy jesteśmy postrzegani przez inne osoby jako atrakcyjni, każdy powinien czuć się w swoim ciele i ze swoim wyglądem najlepiej jak to tylko możliwe. W końcu każdy dostaje jedno ciało i jeden wygląd na całe życie i nie licząc przypadków gdy poddajemy się operacjom plastycznym, nasza uroda jest praktycznie niezmienna.
Nieodłącznym elementem higieny człowieka stały się od pewnego czasu kosmetyki. Przez to wyrażenie rozumiemy grupę produktów, które służą do pielęgnacji, oczyszczania, ochrony i upiększania ciała. Podział kosmetyków jest bardzo obszerny, ze względu na grupę przeznaczenia, na część ciała do pielęgnacji której służy czy ze względu na funkcję którą pełni.
Szukasz kosmetyków naturalnych? sprawdź produkty marki KORRES
W dobie produktów ekologicznych, producenci kosmetyków również bardzo szybko odnaleźli swoje miejsce. Popularne od pewnego czasu kosmetyki naturalne wyróżniają się tym, że w ich składzie nie znajdują się substancje sztuczne czy chemiczne jak ma to miejsce w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. Najczęściej ich składowe to różnorodne połączenia wyciągów z roślin i innych naturalnych składników, a funkcje zapachowe pełnią olejki eteryczne. Drugą różnicę stanowią konserwanty. W grupie kosmetyków konwencjonalnych jest ich sporo, dlatego zachowują one świeżość przez długi czas, natomiast w przypadku kosmetyków naturalnych próżno szukać składników przedłużających zdatność do użycia.
Bardzo ważnym elementem wyrażenia siebie są perfumy. Dla większości osób, wyjście z domu bez wcześniejszego użycia zapachu wydaje się wręcz niemożliwe. Przez pojęcie „perfumy” rozumiane są zbiorczo wszystkie kosmetyki, których funkcją jest nadawanie ciału przyjemnego i długo utrzymującego się zapachu. Po wlaniu, rozprowadzeniu czy spryskaniu skóry pachnidłem, substancja bazowa (najczęściej alkohol etylowy) szybko paruje lub wchłania się w skórę, a na jej powierzchni zostają tylko olejki zapachowe i środki wzmacniające, które uwalniane są do otoczenia powodując przyjemne wrażenia wonne. Podobnie jak z określeniem urody, również z zapachem sytuacja jest dyskusyjna, ponieważ każda osoba może uznawać za przyjemną inną woń. Najbardziej powszechny podział zapachów wyróżnia: cytrusowe, kwiatowe, drzewne, orientalne, paprociowe, aldehydowe i ziołowe.