Rak szyjki macicy to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia kobiet. Statystyki pokazują, że każdego roku wykrywa się w Polsce blisko 4000 nowych przypadków raka szyjki macicy, z czego ponad 2000 kobiet umiera. Na szczęście wczesne wykrycie choroby pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i powrót do zdrowia. Kluczowa jest profilaktyka i regularne badania diagnostyczne. Do najważniejszych narzędzi diagnostycznych należy kolposkopia.
Czy kolposkopia wykrywa raka szyjki macicy?
Kolposkopia to bardzo precyzyjne badanie, wykonywane przy użyciu specjalnego mikroskopu (nazywanego kolposkopem). Badanie wykonuje się w gabinecie ginekologicznym i z punktu widzenia pacjentki wygląda podobnie jak tradycyjne badanie ginekologiczne.
Kolposkop pozwala natomiast dokładnie przyjrzeć się szyjce macicy w dużym powiększeniu (20-, a nawet 50-krotnym). Co istotne – jest to badanie, które wykrywa nie tylko zmiany przednowotworowe i samego raka, ale także symptomy zakażenia wirusem HPV (wirus odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy).
Podczas kolposkopii (jeśli lekarz zaobserwuje nieprawidłowości) istnieje możliwość pobrania tkanki do badania histopatologicznego. Badanie takie nazywane jest wówczas kolposkopią z biopsją i weryfikacją histopatologiczną.
Odpowiadając zatem na pytanie – tak, kolposkopia wykrywa raka szyjki macicy i jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi diagnostycznych. Jeśli interesuje cię kolposkopia wrocław, to wybierz gabinet, w którym wykonasz dodatkowo innowacyjne badanie ZedScan (badanie oporu nabłonka szyjki macicy). Klinika FemiMea to ginekolog wrocław, który zaczął wykonywać takie badanie jako pierwszy w Polsce.
Ważnym badaniem jest także cytologia wrocław. Niemniej każda kobieta powinna również wykonać test na HPV. Tym bardziej, że jest to badanie bezbolesne i w pełni bezpieczne również dla kobiet w ciąży. Test na HPV jest dużo czulszym badaniem niż cytologia, zastępuje cytologię i co najważniejsze wystarczy go wykonywać co 3-5 lat.
Rak szyjki macicy – stopnie
W ginekologii onkologicznej wyróżnia się stopnie zaawansowania choroby nowotworowej, rak szyjki macicy stopnie:
- I stopień – jest to najwcześniejsze stadium. Rak zdążył wówczas rozwinąć się tylko w obrębie szyjki macicy.
- II stopień – rak obejmuje szyjkę macicy, ale również trzon macicy, ale może także wychodzić poza narząd. Co istotne – nie wystąpiły przerzuty na ściany miednicy czy pochwę.
- III stopień – rak obejmuje większą powierzchnię narządów, w tym szyjkę macicy z trzonem macicy oraz ścianę miednicy albo dolną część pochwy. Zajęte są także węzły chłonne (miednicowe i okołoaortalne).
- IV stopień – rak zajął już narządy, takie jak pęcherz moczowy lub odbytnica (stadium IVa). Ponadto mogą wystąpić przerzuty odległe (stadium IVb).
Jak przebiega leczenie raka szyjki macicy?
Przebieg leczenia uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu. W przypadku wczesnego wykrycia istnieje możliwość zastosowania leczenia oszczędzającego narząd rodny. Jeśli zadziałamy wcześnie na etapie stanu przedrakowego to możliwe jest zachowanie płodności a wyleczalność jest blisko 100%. Oznacza to, że usunięta jest tylko fragment szyjki macicy z marginesem zdrowych tkanek.
Taki zabieg nie wpływa na płodność, a więc pacjentka może w przyszłości urodzić dziecko. Warto podkreślić raz jeszcze, że wcześnie wykryty stan przedrakowy a nawet wczesnoinwazyjny rak szyjki macicy jest niemal w 100% wyleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie regularnych badań – wspomniana cytologia, ale przede wszystki test na HPV oraz kolposkopia.
Jeśli zaś guz nacieka, konieczne jest wycięcie macicy z górną częścią pochwy oraz węzłów chłonnych oraz jajników. Ponadto w leczeniu zaawansowanego stadium raka stosuje się zwykle również radiochemioterapię. Oczywiście w trudniejszych przypadkach, gdy rak zdążył się rozwinąć, wdrażany jest indywidualny plan leczenia, dostosowany do konkretnej pacjentki.
Podsumowując; kolposkopia umożliwia wykrycie raka. Jest to metoda bardzo precyzyjna i dokładna. Trzeba zatem pamiętać o wykonywaniu regularnych badań; istnieje wówczas możliwość wykrycia nieprawidłowości jeszcze zanim choroba się rozwinie. Rokowania we wczesnym stadium raka są pomyślne.
Jeśli chcesz być pewna o swoje zdrowie badaj się regularnie, zapraszamy do Centrum FemiMea na Bielanach Wrocławskich gdzie pobierzesz wymaz na HPV, cytologię płynną LBC (podwyższonej czułości) oraz lekarze ginekolodzy wykonają u Ciebie kolposkopię jeśli zajdzie taka potrzeba.