Na czym polega zabieg obrzezania?
Obrzezanie to jeden z najstarszych zabiegów chirurgicznych, wykonywany od kilku tysięcy lat. Polega na całkowitym lub częściowym usunięciu napletka. Jest to niewielki fałd skórny, który częściowo lub całkowicie zakrywa żołądź penisa. Obrzezania przez stulecia było wykonywane ze względów kulturowych i religijnych, ułatwiało to również utrzymanie czystości męskich stref intymnych.
Obrzezanie jest dość prostą procedurą medyczną wykonywaną w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu wynosi od 45 do 75 minut. Rekonwalescencja zajmuje zaś od 1 do 4 tygodni, zależnie od wybranej metody obrzezania częściowego lub całkowitego.
Przed przeprowadzaniem zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem urologiem lub chirurgiem, który dokładnie oceni sytuację oraz sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do obrzezania.
Jeśli planujesz zabieg obrzezania i szukasz sprawdzonego ośrodka, w którym pracują doświadczeni lekarze, skontaktuj się z Dolnośląskim Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/obrzezanie-wroclaw.html.
Obrzezanie całkowite
Obrzezanie całkowite polega na usunięciu całego napletka, przez co żołądź jest odsłonięty nie tylko podczas wzwodu, lecz również w spoczynku. Chirurg przy zabiegu może zastosować jedną z dwóch metod cięcia:
- „low and tight” – cięcie jest poprowadzone blisko żołędzia, w efekcie blizna jest mniej widoczna;
- „hight and tight” – w tym przypadku, cięcie jest poprowadzone nieco dalej od żołędzia.
Po usunięciu napletka rany są zszywane szwami rozpuszczalnymi, dzięki czemu unika się nieprzyjemnych odczuć podczas ich ściągania. Po zabiegu pacjent może spokojnie wrócić do domu, ponieważ hospitalizacja w tym przypadku nie jest wymagana.
Gojenia rany trwa od 2 do 4 tygodni. W tym czasie trzeba szczególnie dbać o czystość stref intymnych, stosować maści, żele lub inne leki przeciwbólowe, oraz powstrzymać się od kontaktów seksualnych.
Obrzezanie częściowe
Drugą metodą obrzezania, jest obrzezanie częściowe. W tej procedurze usuwana jest część napletka, a nie jego całość. W związku z tym po takim zabiegu, w stanie spoczynku prącia żołądź jest częściowo lub całkowicie zakryty. Taki zabieg jest również krótszy i trwa niecałą godzinę. Krótszy jest również czas rekonwalescencji po wykonanym zabiegu. Jednak okres wstrzemięźliwości seksualnej również w tym wypadku wynosi około miesiąca. Niezbędne jest także stosowanie odpowiednich preparatów – maści, czy leków przeciwbólowych w czasie gojenia się rany.
W przypadku obrzezania ze względów higienicznych, czy też estetycznych wybór metody cięcia należy do pacjenta. Jeśli jednak obrzezanie ma być wykonane w celach medycznych, np. leczeniu stulejki, decyzją o sposobie cięcia powinien podjąć lekarz.
Obrzezanie ze względów medycznych – kiedy jest zalecane?
Obrzezanie jest procedurą medyczną zalecaną przede wszystkim jako metoda leczenie stulejki, stanów zapalnych żołędzia z towarzyszącą mu opuchlizną, a w niektórych przypadkach również zbyt krótkiego wędzidełka. Panowie chętnie decydują się na obrzezanie również ze względów higienicznych oraz estetycznych.
Coraz częściach wskazuje się na zalety obrzezania, nie tylko jako skuteczną metodę utrzymania higieny stref intymnych. Może ono stanowić prewencję nowotworów prącia oraz prostaty. Badania wykazały, że obrzezani mężczyźni:
- rzadziej chorują na nowotwory narządów rozrodczych,
- są mniej podatni na zakażenie wirusem HIV,
- rzadziej zarażają się wirusem HPV,
- partnerki mężczyzn obrzezanych rzadziej chorują na raka szyjki macicy.
Refundacja zabiegów obrzezania
Obecnie w Polsce NFZ refunduje około 14 tys. zabiegów obrzezania rocznie, wykonywane w ramach leczenia stulejki. Większość z nich przeprowadzana jest u młodych chłopców. Wielu mężczyzn nadal traktuje temat stulejki jako niezwykle wstydliwy i przez lata czekają, zanim zgłoszą się do lekarza, by poddać się skutecznej terapii.
Mężczyźni, którzy chcą wykonać zabieg obrzezania ze względów profilaktyki zdrowotnej, higienicznych, czy religijno-kulturowych muszą skorzystać z fachowej opieki ośrodków prywatnych.