Na rynku dostępne są różne rodzaje promienników podczerwieni – mogą być to panele grzewcze, czyli urządzenia o dużej mocy, mogące ogrzać naprawdę duże powierzchnie, ale dostępne są również mniejsze promienniki ciepła, które mogą posłużyć do ogrzewania pomieszczeń o mniejszej powierzchni lub zostać wykorzystane na tarasie czy w ogrodzie. Ponieważ zdecydowanym atutem, jaki promiennik podczerwieni oferuje, jest to, że można śmiało przenosić go z miejsca na miejsce, i używać dokładnie tam, gdzie chcemy.
Promiennik podczerwieni – czy służy tylko do ogrzewania pomieszczeń? Zasada działania promienników podczerwieni
Promienniki podczerwieni to urządzenia elektryczne wytwarzające promieniowanie podczerwone, które jest częścią widma elektromagnetycznego. Promieniowanie podczerwone może być wytwarzane przez gorące ciała, takie jak lampy żarowe, elektryczne elementy grzejne i niektóre obiekty stałe znajdujące się w wysokich temperaturach.
Grzejnik na podczerwień wytwarza ciepło, emitując promieniowanie podczerwone do pomieszczenia, zamiast stosować konwencjonalne metody ogrzewania, które polegają na konwekcji (unoszenie się ciepłego powietrza) lub przewodzeniu (bezpośredni kontakt). Ponieważ promieniowanie podczerwone nie przenika przez szklane lub plastikowe okna, konieczne jest zainstalowanie urządzenia wewnętrznego obok otwartego okna lub drzwi, tak aby powietrze mogło swobodnie krążyć między obszarem wewnętrznym a zewnętrznym.
Gdzie używane są promienniki ciepła? Urządzenia o zróżnicowanej mocy używane w różnych branżach
Promienniki podczerwieni są stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Są to na przykład:
- budynki przemysłowe i komercyjne – należą do nich magazyny, fabryki, szkoły, szpitale i budynki biurowe;
- domy – wielu właścicieli domów korzysta z promienników podczerwieni, aby ogrzać pomieszczenia mieszkalne w miesiącach zimowych, zmniejszyć koszty ogrzewania i ograniczyć emisję dwutlenku węgla;
- baseny, spa i sauny – urządzenia grzewcze na podczerwień można zainstalować wewnątrz spa lub jacuzzi albo na zewnątrz, na otaczającym je patio lub ganku;
- szklarnie i altany ogrodowe – przy zastosowaniu promienników o mocy odpowiedniej do potrzeb, można utrzymać rośliny w cieple, tak aby mogły rosnąć przez cały rok przy niewielkim wysiłku ze strony użytkownika.
Czy współpraca z promiennikami podczerwieni się opłaca? Zalety ciepła na podczerwień
Promieniowanie podczerwone to rodzaj ciepła emitowanego przez słońce i inne źródła. Jest ono również wytwarzane przez niektóre promienniki podczerwieni, które wykorzystują opór elektryczny do jego wytwarzania.
Promienniki podczerwieni przynoszą wiele korzyści dla domu i zdrowia. Niektóre z nich to:
- Niższe rachunki za ogrzewanie – promieniowanie podczerwone jest absorbowane bezpośrednio przez materiały, a nie odbijane z powrotem, jak większość form ciepła, dlatego jest bardziej wydajne niż inne metody ogrzewania. Oznacza to, że możemy zużywać mniej energii niż w przypadku tradycyjnych grzejników, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media.
- Poprawa jakości powietrza – ponieważ promienniki podczerwieni nie wytwarzają żadnych szkodliwych emisji, w powietrzu nie ma szkodliwych gazów ani cząsteczek, dzięki czemu w domu oddycha się zdrowiej.
- Większy komfort – promieniowanie podczerwone jest korzystne z wielu powodów, między innymi dlatego, że ogrzewa powierzchnie szybciej niż inne rodzaje ciepła (w tym konwekcja), co oznacza, że szybciej poczujemy ciepło i dłużej pozostaniemy w cieple.
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/