Posiłki wegetariańskie możemy przygotować sami w domu, a możemy też zamówić dietę pudełkową. Ważne jest, aby dieta była zaplanowana w odpowiedni sposób, dostarczając wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Należy jedna pamiętać, że dieta wegetariańska to nie to samo co dieta wegańska.
O diecie wegetariańskiej słyszy się mnóstwo zarówno pozytywnych informacji, jak i tych negatywnych. Znajdziemy o niej mnóstwo informacji w internecie, coraz częściej oferowana jest przez catering dietetyczny w różnych opcjach. Zwolennicy twierdzą, że dieta jest lekkostrawna, poprawia stan zdrowia i wpływa na lepsze samopoczucie i koncentrację, oraz stan skóry, włosów i paznokci. Przeciwnicy natomiast uważają, że dieta nie dostarcza odpowiednich ilości składników odżywczych, a przede wszystkim: aminokwasów, witaminy B12 i żelaza. Jaka więc jest prawda o diecie? Czy jest dla nas odpowiednia i czy nam zaszkodzi lub pomoże. Na wszystkie pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w dalszej części artykułu.
Podstawowym założeniem diety wegetariańskiej jest wykluczenie mięsa i produktów mięsnych z menu. Odpowiednio zaplanowana dieta nie będzie uboga w składniki pokarmowe, a wręcz przeciwnie. Korzystając w diecie z bogactwa warzyw i owoców, ale także z produktów odzwierzęcych typu nabiał i jaja, zapewnimy wszystkich potrzebnych aminokwasów, oraz witamin i minerałów. O tym czy jest to dieta lekkostrawna, czy ciężkostrawna decyduje jadłospis jaki stosujemy, techniki przygotowania potraw oraz dodatki. Możemy więc z powodzeniem zaplanować dietę wegetariańską lekkostrawną.
Nie da się ukryć, że w porównaniu do osób spożywających mięso, wegetarianie dostarczają z dietą zdecydowanie mniej tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego. Jak pokazują badania dostarczają znacznie większych ilości witaminy C, błonnika, czy kwasu foliowego. Unikanie czerwonego mięsa w połączeniu z dużą ilością witamin i minerałów w tym przypadku będzie miała korzystny wpływ na zdrowie. Zmniejszymy ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, obniżymy poziom cholesterolu i trójglicerydów. Zmniejszymy także ryzyko nadciśnienia i miażdżycy, a w efekcie również udaru mózgu i zawału serca.
Dieta wegetariańska ma również działanie przeciwnowotworowe, a to dzięki dużej ilości świeżych warzyw i owoców. Mnogość antyoksydantów i przeciwutleniaczy ma działanie wzmacniające odporność naszego organizmu. Powstrzymują też działanie wolnych rodników przyczyniających się do powstawania ognisk nowotworowych.
Głównymi źródłami białka w diecie wegetariańskiej są: nabiał, jaja oraz rośliny strączkowe. Należy o nich pamiętać w codziennym menu. Do najczęstszych niedoborów związanych z dietą wegetariańską zaliczamy właśnie niedobór białka, witaminy B12 oraz żelaza i cynku. Z tego powodu dieta powinna być urozmaicona i bogata. Nie można zapominać o składnikach takich jak: nasiona, strączki, jaja, nabiał, orzechy, nasiona, grzyby (cynk), oleje roślinne i pestki. Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska może więc wpłynąć pozytywnie na wyniki naszego zdrowia, w zależności od specyfiki wcześniejszych zwyczajów żywieniowych.
Co w przypadku gdy ktoś chciałby przejść na dietę wegetariańską w celu poprawy zdrowia, ale nie jest w stanie całkowicie zrezygnować z mięsa? W takim przypadku warto zapoznać się z dietą fleksitariańską. Jest to połączenie standardowej zbilansowanej diety z dietą wegetariańską. To znaczy nic innego jak ograniczenie mięsa. W tym przypadku nie musimy rezygnować z mięsa w 100%. Może pojawić się w naszym jadłospisie 2-3 razy w tygodniu.
Autor: Marcin Banachowski – dietetyk kliniczny w cateringu dietetycznym tajm.pl