Korzystaj z dobrodziejstw natury
Miód jest świetnie skoncentrowanym źródłem cukrów prostych, które bardzo szybko trafiają do naszego krwioobiegu. Odżywiają cały organizm i dostarczają mu cennych substancji w krótkim czasie. Jeśli więc mamy dylemat, co użyć: miód czy cukier, zdecydowanie wybierzmy miód. Dzięki jego ogromnej słodyczy używamy go mniej, za to uzyskujemy znakomity smak i wiele cennych witamin oraz mikroelementów, które odżywiają nasz organizm. Jednak jak w każdym wypadku należy zachować umiar, także przy używaniu miodu.
Który miód wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów miodu pszczelego. Różnią się one od siebie barwą, smakiem, przeznaczeniem oraz właśnie kalorycznością. Zwykle większość miodów posiada około 340 kcal w 100 gramach. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu prawidłowej masy ciała lub właśnie się odchudzasz, najlepszym wyborem będzie miód faceliowy, który ma niską kaloryczność – około 320 kalorii/ 100g. Do miodów z wyższą kalorycznością należą między innymi miody rzepakowe i gryczane.
Sprawdź, ile kalorii znajduje się w każdej odmianie miodu:
- miód rzepakowy – kalorie: 340 kcal w 100g, w 5g natomiast – 17 kcal;
- miód gryczany – kalorie: 340 kcal w 100g;
- miód spadziowy – kalorie: 340 kcal w 100g, czyli tyle co 1 pączek;
- miód manuka – kalorie: 334 kcal w 100g, w 15g zaś – 50,2 kcal.
- miód faceliowy – kalorie: 324 kcal w 100g.
Naturalny miód pszczeli zawiera:
- węglowodany (cukry proste),
- witaminy z grupy K, A, C, B,
- składniki mineralne: żelazo, mangan czy magnez, substancje o działaniu antybakteryjnym
To nie są puste kalorie
Miód pszczeli jest produktem kalorycznym, ale w dalszym ciągu zawiera mniej kalorii niż biały cukier. 100 g miodu to ok. 340 kalorii. Łyżeczka miodu to ok. 12 gramów, więc łatwo możemy policzyć, że jedna łyżeczka miodu dodawanego np. do herbaty to jakieś 30 kcal. Jak wspomniano wyżej, miód będąc produktem wydajnym, powoduje, że mniej go spożywamy, a co za tym idzie, liczba kalorii nie wzrasta w stosunku do przyjmowanego cukru. Dodatkowo miód to również znakomita alternatywa, gdy mamy ochotę na coś słodkiego. Warto więc włączyć go do codziennej diety.
Miód w czasie odchudzania
Czy miód pszczeli jest odpowiedni dla osób na diecie? Nie trzeba z niego rezygnować, ale trzeba zachować rozsądek. Co ważne, prawdziwy miód pszczeli jest wolniej przyswajany niż biały cukier, dzięki czemu nasz organizm nie jest narażony na szybkie skoki i spadki energii. W efekcie nie zaburza on poziomu glukozy w naszym ciele.
Miód na dłużej daje też uczucie sytości, np. spożywanie go rano na czczo ze szklanką ciepłej wody oraz z sokiem z cytryny daje znakomite rezultaty. Szczególnie osoby, które nie potrafią zrezygnować ze słodkiego smaku, powinny pamiętać, że miód – w przeciwieństwie do białego cukru – to nie tylko puste kalorie, ale też samo zdrowie. Miód zawiera mnóstwo minerałów, witamin i innych antybakteryjnych związków.
Co dokładnie kryje się w miodzie?
Miód zawiera witaminy i minerały oraz niewielkie ilości potasu, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza oraz witaminy A, z grupy B, C i kwas foliowy. Ma też antyoksydanty! Co to oznacza? Dzięki niemu w naszym organizmie niszczone są wolne rodniki, czyli atomy, cząsteczki lub jony odpowiedzialne m.in. za uszkodzenia komórek i starzenie się organizmu. Łyżeczka miodu przed snem łagodzi kaszel i drapanie w gardle.
Zachowaj wszystkie właściwości miodu:
- Nigdy nie dodawaj miodu do gorącego napoju! Straci wtedy większość swoich cennych właściwości, jednocześnie wtedy nie bedzie prawie żadnej różnicy między nim, a zwykłym cukrem.
- Krystalizacja miodu to naturalny proces. Podlega jej każdy miód. Jeśli Twój miód bardzo długo zachowuje płynną konsystencję, to może oznaczać, że nie jest w pełni naturalny! Przy okazji warto wiedzieć, że proces krystalizacji miodu jest odwracalny. Wystarczy, że wstawisz słoik z miodem do garnka z wodą o temperaturze około 40 stopni, a za jakiś czas miód znów będzie płynny.
- Zawsze trzymaj miód w zaciemnionym miejscu, do którego nie dotrą promienie słoneczne. Pod ich wpływem utleniają się cenne, obecne w miodzie związki i traci on wtedy swoje właściwości.
Na koniec warto podsumować, że miód na diecie nie jest co prawda produktem zakazanym, ale stosując go, należy zachować umiar i rozsądek. Tylko jedzenie miodu w optymalnych dawkach sprawi, że skorzystasz z jego zalet, a przy tym nie będziesz borykać się ze skokami swojej wagi.
Artykuł przygotowało Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz, sklep pszczelarski zajmujący się sprzedażą sprzętu, akcesoriów i wyrobów pszczelarskich |